תפילת תודה - וואו איז די מקור?

מנהגים וסגולות שונות

די אחראים: אחראי,גבאי ביהמד

באבל
שר מאה
תגובות: 140
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג מאי 29, 2015 4:18 pm

תפילת תודה - וואו איז די מקור?

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך באבל »

צווישן די אידישע פרויען און באבעס, איז לעצטנס באקאנט די תפילת תורה, וואס איז מיוחס צום בעל יסוד ושורש העבודה, אז די פרויען זאגן דאס. זוכנדיג אין יסוד ושורש העבודה, האבן מיר די תפילה נישט געטראפן. וואנדער איך זיך פון וואו די תפילה שטאמט און וואו מען קען איר געפינען.

איז איינער דא מיט אינפארמאציע?
אוועטאר
לכאורה
שר עשרים אלף
תגובות: 28043
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אקטאבער 20, 2009 2:43 pm

• ציטיר

תגובה דורך לכאורה »

תודה אדער תורה?
סידיראם
שר האלפיים
תגובות: 2191
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג דעצעמבער 03, 2015 1:04 pm

• ציטיר

תגובה דורך סידיראם »

וואס איז דאס תפילת תודה-תורה? קיינמאל נישט געהערט און געזעהן דערפון. ווי איז דאס אדווערטייזט?
EXCLUSIVE COUPONS ON AMAZON FOR YOU NOW!!!!! http://amzn.to/2tHqNZZ
אוועטאר
משה כהן
שר חמש מאות
תגובות: 919
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך מאי 04, 2016 10:02 am
לאקאציע: געפינט זיך ב"ה אין א גוטן מצב, דערוילעם ווערט געבעטן ווייטער מתפלל צו זיין

• ציטיר

תגובה דורך משה כהן »

תודה, תורה, אדער ביידע?
אוועטאר
יגעתי ומצאתי
שר האלף
תגובות: 1672
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יאנואר 31, 2011 5:02 pm

• ציטיר

תגובה דורך יגעתי ומצאתי »

תפילת תודה (אדער לויט געוויסע ווערסיעס, תפילת הודיה להשם/לבורא עולם, וכד'), איז א תפילה וואס איז לעצטנס נתחבר געווארן דורך א מאן דהוא, און גאנץ שנעל אנגעקומען צו די פרויען, ואידך פירושא...

די שייכות פון די תפילה צום יסוד ושורש העבודה, איז אפשר מיט דעם, אז ביידע זענען נתחבר געווארן מיט לשון הקודש בוכשטאבן, נישט מער.

די נוסח פון די תפילה איז בערך אזוי:

מלך מלכי המלכים, אדון עולם, ריבונו של עולם.
תודה!
תודה, שאני עומד/ת כאן לפניך ומודה לך.וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכ/ה להודות לך. הרי על הכל אני צריכ/ה להודות לך.
כי הכל ממך, הכל נתת לי בחן, בחסד וברחמים.
תודה, על כל הדברים בעולם.
תודה, על רוב רבי רבבות פעמים שעזרת לי, תמכת בי, הושעת אותי, הצלת אותי, שימחת אותי, ריפאת אותי, שמרת עליי, עודדת אותי.
תודה, שאתה איתי תמיד.
תודה, שאתה נותן לי כוח לעשות מצוות, כוח לעשות מעשים טובים, כוח להתפלל.
תודה, על כל הפעמים שעזרת ולא ידעתי להגיד תודה.
תודה, על החסדים שאתה עושה עימי, בכל רגע ורגע.
תודה, על כל נשימה ונשימה שאני נושמ/ת.
תודה, לך מלך מלכי המלכים, גם על כל הדברים שאין לי, תודה שקשה לי לפעמים, תודה שקצת עצוב לי לפעמים, כי הכל לטובתי, ואפילו אם לא תמיד ראיתי שזה לטובתי, עמוק בלב אני יודע/ת שכל מה שמגיע ממך אבא ריבון עולם - הוא הדבר הטוב עבורי, והוא נעשה במיוחד בשבילי, בהשגחה פרטית מדוייקת ומושלמת, כמו שרק מלך מלכי המלכים יכול לעשות.
תודה, שלפעמים קשה לי, כי רק כך אני יודע/ת להעריך את הטוב. רק אחרי שנמצאים בחושך, אפשר להעריך את האור.
תודה, על החיים הנפלאים שנתת לי.
תודה על הדבר הכי קטן שיש לי, כי את הכל אתה נתת לי, ולא אף אחד אחר.
תודה, שאתה תמיד שומע את התפילות שלי, ושל עם ישראל.
בורא עולם, אני מבקש/ת ממך סליחה ממעמקי ליבי אם היו פעמים שלא הערכתי את מה שנתת לי ובמקום לומר לך תודה רק התלוננתי. אנא אל תירחק ממני לעולם, אני עפר ואפר ואתה כל העולם.
* * *
מלך מלכי המלכים, הקב"ה אדון עולם, ריבונו של עולם, תודה, תודה שאני עומד/ת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריך/ה להודות לך , והרי על הכול אני צריך/ה להודות לך, כי הכול ממך.
תודה על כל הדברים שבעולם.
תודה על רוב ריבי רבבות פעמים שעזרת לי, תמכת בי, הושעת אותי, הצלת אותי, שמחת אותי, ריפאת אותי, שמרת עליי,עודדת אותי, תודה שאתה תמיד איתי.
תודה שאתה נותן לי כח לעשות מצוות,כח לעשות מעשים טובים,כח להתפלל, תודה על כל הפעמים שעזרת לי ושלא ידעתי להגיד לך תודה.
תודה על החסדים שאתה עושה עימי בכל רגע ורגע,
תודה על כל נשימה ונשימה שאני נושם/ת.
תודה לך מלך מלכי המלכים, גם על הדברים שאין לי.
תודה שקשה לי לפעמים, תודה שקצת עצוב לי לפעמים, כי הכל לטובתי, ואפילו שלא תמיד ראיתי שזה לטובתי, עמוק בלב אני יודע/ת שהכל מגיע ממך, והוא הדבר הטוב ביותר עבורי, והוא נעשה במיוחד בשבילי, בהשגחה פרטית מדויקת ומושלמת, כמו שרק מלך מלכי המלכים יכול לעשות.
תודה שלפעמים קשה לי, כי רק ככה אני יודע/ת להעריך את הטוב,כי רק אחרי שנמצאים בחושך, אפשר להעריך את האור, תודה על החיים הנפלאים שנתת לי.
תודה על כל דבר הכי קטן שיש לי, כי את הכל אתה נתת לי, ולא אף אחד אחר.
תודה שאתה תמיד שומע את התפילות שלי, בורא עולם אני מבקש/ת סליחה מעמקי ליבי אם היו פעמים שלא הערכתי את מה שנתת לי, ובמקום לומר תודה רק התלוננתי.
אני עפר ואפר, ואתה כל העולם.
באבל
שר מאה
תגובות: 140
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג מאי 29, 2015 4:18 pm

• ציטיר

תגובה דורך באבל »

ווער איז דער מחבר פון די תפילה?
אוועטאר
חלב ישראל
שר חמש מאות
תגובות: 868
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך פעברואר 14, 2018 10:19 am

• ציטיר

תגובה דורך חלב ישראל »

די תפלה איז אויף היינטיגע לשון קודש המכונה עברית, אינגאנצן נישט די סארט אויסשפראך ווי די יסוד ושורש העבודה.
מטעמים
שר תשעת אלפים
תגובות: 9177
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג מאי 04, 2014 10:06 pm

• ציטיר

תגובה דורך מטעמים »

מען זעהט אפענע אדער פארמאכטע?
האב שכל און גיב א שמייכעל!
בסד
שר האלפיים
תגובות: 2964
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אקטאבער 13, 2016 4:03 pm

תודה און א אדר'דיגע טאן

• ציטיר

תגובה דורך בסד »

https://www.yiddish24.com/interviews/12/14713

הער אויס פון 34:00 ביז 36:00
אוועטאר
eller
שר עשרת אלפים
תגובות: 10682
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג מארטש 25, 2016 11:41 am
לאקאציע: דאנקט השי"ת

תפילת תודה אין אידיש

• ציטיר

תגובה דורך eller »

unnamed.jpg
unnamed.jpg (569.79 KiB) געזען 8602 מאל
א טרוים פון א פאוים צו יעדע דעיט
שיין מיט גרעפיקס אויס ס'זעהט
קאלירט געפרינט און געלעמענהעיט ?
[email protected] מען בעיט
און אי"ה עס געשעהט.
-
לאמיר זאגן תפילת תודה - זעהט די חשיבות פון דאנקן השי"ת און קומט אריין דאנקן די גוטער באשעפער
אוועטאר
אלט מאנרא
שר שלשת אלפים
תגובות: 3605
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג מאי 30, 2016 11:37 am
לאקאציע: צווישן גראז און ביימער

Re: תפילת תודה - וואו איז די מקור?

• ציטיר

תגובה דורך אלט מאנרא »

איך ווייס נישט אויב עס קימט דא, איך האב מיר אנגעשטויסן און א גליון וואס האט א גאנצע אריכות איבער דאנקען אויף שלעכטס תודה לברך על הרע און ער שרייבט אז מענשטן זעהן ישיעות ווען מען טיט אזוי
האט דאס א מקור און די חסידישע ספרים צי דאנקען אויף שלעכטס?
איך ווייס פון דאנקען אויף די טוב וואס עס ליגט און די רע בצר הרחבת לי
אויב איינער קען מיר אויסקלארן
תודה
המול לכם כל זכר, און הימל געדענקט מען אלעס.
א פיינע מענטש
שר חמש מאות
תגובות: 784
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג דעצעמבער 09, 2014 3:58 pm

• ציטיר

תגובה דורך א פיינע מענטש »

אלט מאנרא האט געשריבן:איך ווייס נישט אויב עס קימט דא, איך האב מיר אנגעשטויסן און א גליון וואס האט א גאנצע אריכות איבער דאנקען אויף שלעכטס תודה לברך על הרע און ער שרייבט אז מענשטן זעהן ישיעות ווען מען טיט אזוי
תודה

אפענע משנה חייב אדם לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה וע"ייש בהמפרשים
אוועטאר
חאצקיל בעל עגלה
שר חמשת אלפים
תגובות: 5000
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אפריל 07, 2021 1:03 am
לאקאציע: אויף די וועגן און שטעגן

• ציטיר

תגובה דורך חאצקיל בעל עגלה »

איינער האט די תפילת תודה און טעקסט? נישט קיין פיקטשער...
פאר א געשמאקע וואקאציע אין אריזאנע
רופט שוין ● 520-251-4459 ●
ספעציעלע וויקענד פרייז פאר אייוועלט באנוצער, פאר בלויז $1000
אוועטאר
מקווה איד
שר שבעת אלפים
תגובות: 7577
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יאנואר 16, 2017 4:53 pm

Re:

• ציטיר

תגובה דורך מקווה איד »

יגעתי ומצאתי האט געשריבן:תפילת תודה (אדער לויט געוויסע ווערסיעס, תפילת הודיה להשם/לבורא עולם, וכד'), איז א תפילה וואס איז לעצטנס נתחבר געווארן דורך א מאן דהוא, און גאנץ שנעל אנגעקומען צו די פרויען, ואידך פירושא...

די שייכות פון די תפילה צום יסוד ושורש העבודה, איז אפשר מיט דעם, אז ביידע זענען נתחבר געווארן מיט לשון הקודש בוכשטאבן, נישט מער.

תודה!
תודה, שאני עומד/ת כאן לפניך ומודה לך.וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכ/ה להודות לך. הרי על הכל אני צריכ/ה להודות לך.
תודה, על רוב רבי רבבות פעמים שעזרת לי, תמכת בי, הושעת אותי, הצלת אותי, שימחת אותי, ריפאת אותי, שמרת עליי, עודדת אותי.
תודה, שאתה איתי תמיד.
תודה, לך מלך מלכי המלכים, גם על כל הדברים שאין לי, תודה שקשה לי לפעמים, תודה שקצת עצוב לי לפעמים, כי הכל לטובתי, ואפילו אם לא תמיד ראיתי שזה לטובתי, עמוק בלב אני יודע/ת שכל מה שמגיע ממך אבא ריבון עולם - הוא הדבר הטוב עבורי, והוא נעשה במיוחד בשבילי, בהשגחה פרטית מדוייקת ומושלמת, כמו שרק מלך מלכי המלכים יכול לעשות.
תודה, שלפעמים קשה לי, כי רק כך אני יודע/ת להעריך את הטוב. רק אחרי שנמצאים בחושך, אפשר להעריך את האור.
בורא עולם, אני מבקש/ת ממך סליחה ממעמקי ליבי אם היו פעמים שלא הערכתי את מה שנתת לי ובמקום לומר לך תודה רק התלוננתי. אנא אל תירחק ממני לעולם, אני עפר ואפר ואתה כל העולם.
* * *
מלך מלכי המלכים, הקב"ה אדון עולם, ריבונו של עולם, תודה, תודה שאני עומד/ת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריך/ה להודות לך , והרי על הכול אני צריך/ה להודות לך, כי הכול ממך.
תודה על רוב ריבי רבבות פעמים שעזרת לי, תמכת בי, הושעת אותי, הצלת אותי, שמחת אותי, ריפאת אותי, שמרת עליי,עודדת אותי, תודה שאתה תמיד איתי.
תודה שאתה נותן לי כח לעשות מצוות,כח לעשות מעשים טובים,כח להתפלל, תודה על כל הפעמים שעזרת לי ושלא ידעתי להגיד לך תודה.
תודה שקשה לי לפעמים, תודה שקצת עצוב לי לפעמים, כי הכל לטובתי, ואפילו שלא תמיד ראיתי שזה לטובתי, עמוק בלב אני יודע/ת שהכל מגיע ממך, והוא הדבר הטוב ביותר עבורי, והוא נעשה במיוחד בשבילי, בהשגחה פרטית מדויקת ומושלמת, כמו שרק מלך מלכי המלכים יכול לעשות.
תודה שלפעמים קשה לי, כי רק ככה אני יודע/ת להעריך את הטוב,כי רק אחרי שנמצאים בחושך, אפשר להעריך את האור, תודה על החיים הנפלאים שנתת לי.
תודה שאתה תמיד שומע את התפילות שלי, בורא עולם אני מבקש/ת סליחה מעמקי ליבי אם היו פעמים שלא הערכתי את מה שנתת לי, ובמקום לומר תודה רק התלוננתי.

חאצקיל בעל עגלה האט געשריבן:איינער האט די תפילת תודה און טעקסט? נישט קיין פיקטשער...
#איך-פארק-מענטשליך
בניהו
שר ששת אלפים
תגובות: 6146
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג אפריל 16, 2021 1:09 am

• ציטיר

תגובה דורך בניהו »

אלט מאנרא האט געשריבן:איך ווייס נישט אויב עס קימט דא, איך האב מיר אנגעשטויסן און א גליון וואס האט א גאנצע אריכות איבער דאנקען אויף שלעכטס תודה לברך על הרע און ער שרייבט אז מענשטן זעהן ישיעות ווען מען טיט אזוי
תודה

איך האב אמאל געזעהן א קורצע ליקוט פון אסאך מראי מקומות פון קדמונים און תלמידי בעש״ט וואס זאגן קלאר דאס אז הודאה אויף זאכן וואס זעהען אויס שלעכטס איז ממתיק אלע דינים און עס ווערט נהפך אויף טוב גמור. איך וועל בלי נדר עס פרובירן אויפצוזוכן אויב איינער איז אינטערעסירט.
אני הוא הנער, נער המדבר
אוועטאר
חאצקיל בעל עגלה
שר חמשת אלפים
תגובות: 5000
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אפריל 07, 2021 1:03 am
לאקאציע: אויף די וועגן און שטעגן

Re: Re:

• ציטיר

תגובה דורך חאצקיל בעל עגלה »

מקווה איד האט געשריבן:
יגעתי ומצאתי האט געשריבן:תפילת תודה (אדער לויט געוויסע ווערסיעס, תפילת הודיה להשם/לבורא עולם, וכד'), איז א תפילה וואס איז לעצטנס נתחבר געווארן דורך א מאן דהוא, און גאנץ שנעל אנגעקומען צו די פרויען, ואידך פירושא...

תודה!
תודה, שאתה איתי תמיד.
* * *

חאצקיל בעל עגלה האט געשריבן:איינער האט די תפילת תודה און טעקסט? נישט קיין פיקטשער...

אידיש אויב מעגליך,
פאר א געשמאקע וואקאציע אין אריזאנע
רופט שוין ● 520-251-4459 ●
ספעציעלע וויקענד פרייז פאר אייוועלט באנוצער, פאר בלויז $1000
אוועטאר
eller
שר עשרת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך eller »

photo_2022-05-03_13-20-31.jpg
photo_2022-05-03_13-20-31.jpg (138.72 KiB) געזען 3489 מאל

תפלת תודה.jpg
תפלת תודה.jpg (569.79 KiB) געזען 3489 מאל

photo_2022-05-05_13-43-53.jpg
photo_2022-05-05_13-43-53.jpg (235.35 KiB) געזען 3489 מאל
און אי"ה עס געשעהט.
-
לאמיר זאגן תפילת תודה - זעהט די חשיבות פון דאנקן השי"ת און קומט אריין דאנקן די גוטער באשעפער
אוועטאר
eller
שר עשרת אלפים

• ציטיר

תגובה דורך eller »

הערליכע ניגון פון תפלת תודה
https://drive.google.com/file/d/13q0Bt5 ... sp=sharing
און אי"ה עס געשעהט.
-
שרייב תגובה

צוריק צו “מנהג ישראל”