הקדמת ספר פני שלמה

די אחראים: אחראי,גבאי ביהמד

אוועטאר
יידישע קהילות
שר שמונת אלפים
תגובות: 8679
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אוגוסט 28, 2014 4:03 pm

הקדמת ספר פני שלמה

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך יידישע קהילות »

ספר פני שלמה חלק שני
נקרא בשם פנים לאגדה

אשר חברתי אני הצעיר תולעת ולא איש שלמה בהרב הגאון המפורסם מהרז"ך נ"י

הקדמה
אלה דברי שלמה הראשונים ואחרונים. לבי חלל בקרבי לא ידעתי דבר נאלמתי דומיה כאלמת יונים. כי צעיר אנכי לימים. לפנות דרך כרמים. מכל שכן להכניס אותי בדרושים. חמורים וקשים. אמנם אחרי שובי ניחמתי. הלא על דעת עצמי לא נשענתי. ובגדולות ובנפלאות לא הלכתי. אך ורק כפי מה שעלה על קט שכלי על פי הקדמת הראשונים את הכל רשמתי. להיות מוכן באמתחתי. והן עתה ת"ל עלה בידי י"ו דרושים לכל חפציהם. חיים הם למוצאיהם. ועלה ברעיוני אנכי עפר ואפר. אבוא בקרית ספר. וזיל בתר טעמא. כי בן הייתי לאבי רך ויחיד לאמי. בין הנשים היתה מאושרה. מאוד מאוד היתה אשה כשרה. אחר מצות ומעשים טובים היתה תדירה. אפילו למצוה קלה. היתה רודפת בשמחה ובצהלה. ויהללוה מעשיה בשערים. ומי ימלל מידותיה היקרים. ועל כל זה יעידון ויגידון כל יודעה ומכירה. ועלי מוטל לספרה. כי כן ציוות חז"ל מצוה לכבדם אפילו לאחר מיתה וקבורה. והנה בעו"ה במסילת בית אל עלתה קודם זמנה. ואני הייתי אז כבן תשעה או שמנה. גלל כן אמרתי להעלות הי"ו דרושים הנ"ל לזכות את נשמת אמי מורתי הרבנית הצנועה מרת גאלדה ז"ל. וקראתי בשם פנים לאגדה. אותיות גאלדה כשמה של אמי ז"ל. גם מספר קטן של שמה עולה י"ו כמספר הדרושים. וראשית חכמה יראת ה' לכן הצגתי תחלה דרך הקדים דרוש לימים נוראים בדברי מוסר הנוגעים אל יראת ה' בכל ענינים. ואח"כ דרוש לשבת ושלש רגלים. בחריפות ואגדתא למען לא תחסר כל בו. זה הכלל. ואח"כ הפרט דרוש על כל רגל ורגל. ותפלה לשלמה אלקים ינחיני ביושר מעגל. ואלה מוסיף על הראשונים דרוש על הגדה דפיסחא עולה בנתיים. וכדי לסיים. סיימתי בדרוש אחד נקרא בשם עוד חזון למועד על גאולה עתידה בקרוב שאל תתייאש ממנה ח"ו אם יתמהמה חכה לו. ואז תהיה מועד ויום טוב. כי בעו"ה בזמן הגלות נוגי ממועד כדכתיב והפכתי חגיכם לאבל. אתה ה' הבט נא עמך כולנו ועשה למענך. ומעתה ירוץ הקורא בו כל רגל ורגל ולא יסור לבבו ללכת אל בתי שירי עגבים ולפנות דעתו לדברי שיחה בטילה. ואז תתענג נפשו בגילה. אך זאת בקשתי מכל המעיין שלא ילאה לראות הדרוש מראשית עד אחרית. ולא ימצא שארית. ואז הקורא יגיל והרואה ישמח בעז"ה. ומעתה אני נותן הודאה לשעבר ולעתיד הבקשה. לפני אל רם ונישא. להודיעני אורח חיים. שאוכל ללמוד וללמד לשמור ולעשות ולקיים.
דברי המתאבק תחת רגלי חכמים ותלמידיהם. כולם יזכו לראות בשוב ה' את שיבת ציון וירושלים. אמן ואמן.
משנכנס אדר מרבין בשמחה
הל'א דו'ד מסתת'ר עמנו
אוועטאר
פורים קטן
שר מאה
תגובות: 237
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יאנואר 10, 2010 11:16 pm

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך פורים קטן »

יידישע קהילות האט געשריבן: וכדי לסיים. סיימתי בדרוש אחד נקרא בשם עוד חזון למועד על גאולה עתידה בקרוב שאל תתייאש ממנה ח"ו אם יתמהמה חכה לו. ואז תהיה מועד ויום טוב. כי בעו"ה בזמן הגלות נוגי ממועד כדכתיב והפכתי חגיכם לאבל. אתה ה' הבט נא עמך כולנו ועשה למענך.

לידיעה בעלמא, דרוש זה האחרון חסר מהכת"י, וחבל על דאבדין.
שרייב תגובה

צוריק צו “מפעל הוצאת ספרים”